Autor: Tomasz Dudowicz

Komentarze ekspertów

Druga szansa Janet Yellen

saxo.bank.01.400x297Szefowa Fed, Janet Yellen, nie wypadła wczoraj najlepiej, i dzisiaj, podczas jej drugiego występu, tym razem przed komisją bankową w Senacie, też trudno spodziewać się rewelacji. Inwestorzy nieśmiało liczyli na to, że Yellen uspokoi rynki, i że da im nadzieję na kolejne podwyżki stóp w tym roku. Takiej gwarancji nie otrzymali, więc reakcja – choć trochę spóźniona – była do przewidzenia. Dolar słabnie, giełdy się sypią, rosną notowania złota. Mocno zyskuje jen, z czego Bank of Japan na pewno nie jest zadowolony. Tokio może zareagować szybko i zdecydowanie. To kolejny element niepewności na rynku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Europa boi się nie tylko Chin

Tydzień zaczął się fatalnie, i to mimo spokoju, jaki zapanował w Chinach, które od wczoraj świętują swój Księżycowy Nowy Rok. Okazało się, że godnym następcą Pekinu w roli szwarccharakteru jest nie tylko ropa, ale i banki. Pogłoski, że Lehman Brothers ma już swojego brata, i to bardziej wyrośniętego niż amerykański kuzyn, i że jest to Deutsche Bank, zrujnowały giełdy, waluty i cały rynek finansowy. Bankowe tuzy przeżywały wczoraj horror przypominający sceny z 2008 r. W fatalnych nastrojach zakończyła dzisiejsze notowania japońska giełda. Za to jen jest mocny. Na rynkach rządzi awersja do ryzyka.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Kluczowy rynek pracy w USA

saxo.bank.01.400x297W Europie dzień zaczął się od interesujących odczytów PMI dla usług (w poniedziałek opublikowano dane dla przemysłu), lecz po południu punkt ciężkości przesunie się na Amerykę, gdzie poza wskaźnikami koniunktury (PMI i ISM) pojawi się raport firmy Automatic Data Processing. Raport ADP przedstawi zmianę zatrudnienia w USA w styczniu, w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Jak co miesiąc, jest on publikowany na dwa dni przed kluczowymi danymi rządowymi dotyczącymi rynku pracy. Rynki spodziewają się zarówno dzisiaj jak i w piątek wyników gorszych niż w grudniu, jednak i tak wzrost zatrudnienia w granicach 190 tys. – według konsensusu –  nie będzie złym rezultatem. Grudniowy odczyt, przekraczający 250 tys., jest chyba na razie nie do osiągnięcia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

EBC poczeka do marca

saxo.bank.01.400x297Wtorek nie zapowiada zbyt pasjonująco pod względem danych makroekonomicznych, ale to wcale nie znaczy, że rynki będą miały dziś chwilę spokoju. Źródłem niepewności pozostaje ropa, której notowania są czułe na dane z Chin, a także na pojawiające się co chwila spekulacje dotyczące redukcji wydobycia. Plotka o porozumieniu w tej sprawie między Rosją i państwami OPEC została zdementowana, ale rynek do końca jej nie odrzucił. Dzisiaj po zakończeniu sesji w USA pojawią się dane API o zapasach paliw. Zwykle mają one wpływ na notowania ropy, choć nie jest to regułą, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pogłoski na temat sojuszu głównych producentów, tak jak było w zeszłym tygodniu.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1